fbpx

9 שיטות לבניית הערכה עצמית גבוהה לילדיכם

הערכה עצמית היא אחד המאפיינים החשובים ביותר להתפתחותו הבריאה של ילדיכם. המצב החברתי, ההתנהגותי,

ובריאות רגשית ישחקו תפקיד משמעותי בהתמודדות הילד עם לחץ חברתי ואתגרים אחרים במהלך חייהם.
הערכה עצמית חיובית היא גם גורם חשוב לבריאות נפשית טובה. טיפוח הביטחון תורם להתנהגות חברתית חיובית ועובד כמגשר כאשר ילדכם מושפע ממצבים שליליים.
זה חשוב במיוחד במהלך המגיפה. הקורונה (COVID-19)יוצרת כל כך הרבה מתח, חרדות וחוסר וודאות בחיי ילדכם, בתקופה זו הערכה עצמית גבוהה היא הכרחית.
הנה כמה דרכים קטנות אך משמעותיות בהן תוכלו להשפיע על ההערכה העצמית של ילדכם בצורה חיובית בכל יום:

תדעו איך נראית הערכה עצמית בריאה

הערכה עצמית היא בעצם הדרך בה ילדים רואים את עצמם – כולל מה שהם חושבים על עצמם ויכולתם לבצע משימות שונות. ההערכה העצמית שלהם מעוצבת על ידי דברים רבים: עד כמה הם חשים אהובים, וכמה תמיכה ועידוד (או ביקורת) הם מקבלים מאנשים חשובים בחייהם, כמו הוריהם ומוריהם, דמויות משמעותיות בחייהם.
להיות בעל ביטחון עצמי אין פירושו לחשוב שהעולם מסתובב סביבכם או שהצרכים שלכם חשובים יותר מאלו של אנשים אחרים. באופן דומה, הערכה עצמית בריאה אינה יהירות, נרקיסיזם או הדעה שהכל מגיע לך. תאזנו את ההערכה העצמית של ילדכם עם כישורי חיים חשובים אחרים כגון: אמפתיה, חברותיות והרגשת הכרת תודה.

הפגינו אהבה ללא תנאי בכל יום

הידיעה כמה אתם אוהבים אותם מעניקה לילדיכם תחושת ביטחון ושייכות שהכרחיות להערכה העצמית שלהם. אהבה ללא תנאי מניחה את היסודות לכל מערכות היחסים הבריאות והחזקות שייווצרו בהמשך חייהם.
אז חבקו את הילדים שלכם כשאתם נפרדים, התכרבלו יחד וקראו ספר והביעו את אהבתכם בכל יום ויום. ככל שילדיכם יגדלו, יסודות האהבה האלו יעזרו להם כאשר הם ימשיכו לבנות מעגלים חברתיים משלהם, להתיידד ולחבר קשרים עם חברי הצוות במקומות עבודה וחברים בחייהם.
תשחקו ביחד ותהנו
כשאתם משחקים עם ילדיכם זה מראה להם שאתם אוהבים לבלות איתם ושאתם מעריכים את החברה שלהם. להנאה עם ילדיכם יש יתרונות רבים לכולכם.
לא רק שהילדים מפתחים ביטחון ביכולתם להיות אדם מעניין ומבדר שיכול ליצור קשרים חברתיים מוצקים, אלא שמחקרים הראו כי היכולת של ילדיכם לשחק ולהנות ממשחק חברתי מורידה את הסיכון שלהם לדיכאון וחרדה בגילאים מבוגרים יותר.
בניית ביטחון תעזור לילדכם גם להתנהל טוב יותר בחוסר הוודאות ששנת הלימודים 2020-2021 טומנת בחובה. בנוסף, הנאה ומשחקים הם מפיגי לחץ מעולים.

תתנו לילדכם אחריות ומטלות

האחריות לביצוע מטלות (המותאמות לגילם כמובן) מעניקה לילדים שלכם תחושה של שליחות והישגיות. גם אם הם לא עושים משהו בצורה מושלמת, תגידו להם שאתם מעריכים את המאמצים שלהם. תשבחו אותם על כל הדברים שהם עושים היטב, ותזכירו להם כי עם הזמן הם ישתפרו ויעשו הרבה יותר דברים, ויהיה להם ניסיון והצלחה גדולים יותר.
קיום מטלות ואחריות נותן לילדים גם תחושת שליטה על חייהם. ובזמן בו דברים הם בלתי צפויים, אחריות על מטלות קטנות ברחבי הבית יכולה לעשות המון בבניית אמון וחוסן לילדים.

תעודדו עצמאות

שנות בית הספר היסודי הם זמן בו עצמאותם של הילדים הולכת וגדלה במהירות. כאשר הם מגיעים לשנת חטיבת הביניים, ילדים רבים מתחילים לבלות לבד בבית, ללכת לבד לבית הספר ולעזור לאחים הקטנים שלהם.
חשוב שתאפשרו לילדיכם להפוך להיות יותר ויותר עצמאיים, ותאפשרו להם להבין כיצד לדבר עם מורים על בעיות כלשהן בכוחות עצמם, לארגן את מטלות שיעורי בית, לוודא שמדי הטאקוונדו שלהם יהיו ארוזים ומוכנים וכו'. "הורות מסוקים" (הורים המפקחים ללא הרף על כל היבט בחיי ילדם), מערערת את יכולות הילדים לעשות דברים בעצמם ומשפיעה לרעה על ההערכה העצמית שלהם. הורות שכזו גם שודדת אותם מאוטונומיה (חירות).
הימנעו מהעלבת ילדיכם
כאשר ילדכם עושה משהו שמשגע אתכם או לא מתנהג יפה, הקפידו להפריד את ההתנהגות מהילד. אתה אנושי – כשילדיכם מתנהגים ככה אתם בטח מתרגזים או אפילו כועסים. ההתנסות ברגשות אלה היא נורמלית לחלוטין, אבל אל תקראו בשמות או תעליבו את ילדיכם.
במקום זאת, דברו עם ילדכם בכבוד. אל תצעקו. אל תתנו לרגשות העזים (לדוגמה כעס) להיכנס לתוך שיטות החינוך שלכם. דרך טובה לעשות זאת היא להגיב להתנהגות ילדיכם בצורות טבעיות והגיוניות, ולשוחח עם ילדיכם בנימה נעימה וידידותית.

תלמדו את ילדיכם על עיכובים ומפלות

תדגישו את העובדה שלהיות אנושי פירושו לעשות טעויות ולא להיות מושלמים. תלמדו את ילדיכם לראות במצבים שכאלו הזדמנויות לשיפור וצמיחה.
גישה כזו תהיה חשובה עוד יותר בבית הספר השנה. לא משנה אם בית הספר שלהם מלמד בלמידה מקוונת, מודל היברידי או מודל אישי, יהיו הרבה דברים חדשים ללמוד ולעשות כמו לבישת מסכות וביצוע משימות מקוונות.
תהיו סבלניים עם ילדיכם כשהם טועים. ואם אתם מגלים שהם נוטים להתנהג לא יפה בבית הספר או לחוות בעיות התנהגות, עשו את מה שאתם יכולים כדי להפוך את המצבים הללו להזדמנויות לצמיחה. פעולה זו תעזור לבנות את הביטחון של ילדיכם ולהמחיש כי טעויות אינן סוף העולם כל עוד הם מטפלים בכך בצורה בריאה.

שימו לבלשימוש בטכנולוגיה

בסביבה של ימינו, כולנו, כולל תלמידים והורים, מחוברים בעקביות למכשירים שלנו. טלפונים ניידים, טאבלטים ומחשבים ניידים מאפשרים לאנשים לשלוח טקסטים, לפרסם במדיה החברתית, לנהל עסקים, לעשות שיעורי בית ולבדוק דוא"ל על בסיס קבוע.
כל הקישוריות הזו היא גם דבר טוב וגם דבר רע. דבר טוב מכיוון שאנשים יכולים להיות פרודוקטיביים יותר ולהישאר מחוברים לאחרים מהנוחות והבטיחות של בתיהם. אבל פעילות מקוונת זו יכולה להזיק אם היא מפריעה ליחסים משפחתיים ולתקשורת. כמו כן זמן מסך רב מדי יכול להשפיע על ביצוע של פעילות גופנית.
כמשפחה, החליטו איזה סוג של פעילות מקוונת נחוצה ומהו רק בידור. ואז תתכננו תוכנית בה כולכם לומדים לאזן את זמן המסך היומי שלכם עם פעילויות בריאות כמו לצאת לטיולים, לרכיבה על אופניים, לקרוא ולשחק משחקים יחד.

תתנו להם ליצור ולהראות עבודות (יצירות)

תתנו לילדיכם להציג את עבודותיהם ברחבי הבית. כאשר הם יוצרים יצירות אמנות, כותבים סיפור או למדו בעיטה חדשה בחוג טאקוונדו, הזמינו את ילדכם לספר לכם על עבודתם או להראות ביצוע של התרגיל. תשאלו מה הם רוצים שאנשים יחשבו או ירגישו ומה הם הכי אוהבים במה שלמדו.
מתן אפשרות לילדים להשוויץ במה שהם עושים או לדבר על הדברים שהם יוצרים מאפשר להם לדעת שהעבודה הקשה שלהם ראויה לתשומת לב. זה גם מראה להם שדעותיהם ומחשבותיהם חשובות.
גם אם ילדכם מבצעים את רוב עבודותיו בבית ולא בבית הספר, הרשו לו להציג את עבודותיהם ברחבי הבית. פעולה זו בונה אמון ביכולותיהם ומעודדת אותם להמשיך לעבוד קשה על המאמצים היצירתיים שלהם.

מילה לסיכום

העבודה לבניית ההערכה העצמית של ילדכם היא אחת הדרכים הטובות ביותר להעביר את זמנכם כהורים, ולמרות שזה עשוי לקחת קצת מאמץ נוסף לפעמים, אתם תכוונו את ילדיכם להצלחה עכשיו ובעתיד.
אבל כמו שאתם לא מצפים מילדיכם להיות מושלמים, אל תצפו גם מעצמכם לשלמות. יתכן שלא תבינו נכון כל הזמן וזה בסדר. כל עוד אתם מנסים בעקביות לחלוק אהבה וחיוביות, אתם תבנו בהם אמון אפילו אם אתם עושים טעויות מדי פעם.

דילוג לתוכן