fbpx

25 משפטים שיעלו בטחון אצל הילדים שלכם

עם הערכה עצמית בריאה, ילדכם יצליח במשימות ויהנה הרבה יותר בחיי היום יום. בעידן בו הגן הוא הכיתה הראשונה החדשה, ילדים נדחפים לפתח מיומנויות

אקדמיות מגיל צעיר. עם זאת, כל הכישורים האינטלקטואליים בעולם הם בעלי ערך מועט ללא הביטחון להשתמש בהם. זו הסיבה שכהורים, עלינו להדגיש בניית הערכה עצמית בריאה וביטחון עצמי בראש ובראשונה .

לשם כך אנו יכולים לבחור מילים ומשפטים שבונים תכונות אלו אצל הילדים. להלן 25 משפטים בהם תוכלו להשתמש בכדי להגביר את הביטחון וההערכה העצמית אצל ילדיכם:

"אתה מסוגל"- כהורים, המילים שלנו הופכות לשפה הפנימית במוחם של ילדינו. אנו יודעים שהילדים שלנו מסוגלים להמון דברים – תנו למילים שלכם להתאים לאמונה הזו. הימנעו מלומר דברים כמו "אתה הולך לפגוע בעצמך" או "אל תיפול." הטון והשפה שלנו צריכים לתקשר ביטחון.

"זה היה אמיץ"- לפעמים עלינו לשים לב לדברים ב"קול רם". כלומר ליידע אותם כשאנחנו רואים אותם מתנהגים באומץ לב. כשאנחנו שמים לב לילדינו בהיותם אמיצים, הם גם מתחילים לשים לב.

"יש לך את זה"- אתם יודעים שיש להם את הכישורים והאמצעים הנחוצים והצבעת האמון שלכם תעניק להם את אותה הדחיפה הנוספת שהם צריכים כדי להצליח.

"אני מאמין בך"-כהורים, אתם מאמינים ביכולותיהם של ילדכם. כשאתם מראים באופן גלוי את האמונה בהם זה יעורר אותה גם אצלם.

"אתה מסוגל לעשות דברים קשים"- כאשר ה"הליכה" הופכת לקשה, המכשולים עשויים להיראות בלתי עבירים. אז הביטוי הישיר הזה יגיד להם בדיוק את מה שהם צריכים לשמוע – הכרה שמדובר בעבודה קשה ושהם מסוגלים.

"לא משנה מה יקרה, אני אוהב אותך"- ילדינו צריכים לשמוע מילים המראות אהבה ללא תנאי. כלומר לספק ביטחון לאהבתנו – ללא קשר לתוצאה.

"בואו ננסה את זה יחד"- לפעמים כולנו זקוקים ליד עוזרת, חשוב שהם ידעו שהיד הזו תהיה שם בשבילה כשיזדקקו לה.

"איך עשית את זה?"- לשאול שאלות. כשאתם רואים אותם עושים משהו קשה, תאמרו "איך עשית את זה? האם אתה יכול לעשות את זה שוב?"

"זה נשמע מדהים, אתה יכול לספר לי יותר?"- קחו את זה צעד אחד קדימה מאשר רק לשים לב למאמץ שלהם – בקשו מהם לפרט. ואז תשמעו את הגאווה בקולם כשהם מסבירים.

"איך אני יכול לעזור?"- כאשר הם נתקעים ממש, אל תפחדו להציע את התמיכה שלכם. שיידעו שההצעה לעזרה עומדת על השולחן.

"תן את הטוב ביותר שלך"- לעולם לא ננצח את הכל, נעשה את הכל או שנהיה הכל. אבל אנחנו יכולים לתת למען מטרה זו את מיטב יכולתנו. בואו נלמד את ילדינו את השיעור הזה.

"אני יודע שזה קשה, אבל ראיתי אותך עושה את זה בעבר"- זה יכול להיראות קשה מדי, אבל בואו נספר להם עדות על מתי שהם הצליחו בעבר. זה יספק את הביטחון לכך שהם יכולים לעשות זאת שוב.

"תעשה את הכי טוב שלך, זה מספיק טוב"- לא משנה מה התוצאה – הם צריכים לדעת שהם מספיקים בדיוק כמו שהם.

"אתה גורם לי לגאווה"- ישר ולעניין – לעולם אינך יכול לומר לילדך מספיק מזה.

"אפילו כשאנחנו מתוסכלים, אנחנו עדיין אוהבים אחד את השני"- רגשות כמו תסכול, כעס וחוסר תקווה הם כולם רגשות אנושיים נפוצים. ולמרות התחושות הגדולות הללו אנו נעמוד לצד ילדינו באהבה ללא תנאי.

"מעניין מה היה קורה אם …"- נסו לעורר סקרנות ודרך חשיבה חדשה על ידי תהייה לגבי האפשרויות.

"אתה יודע מה הפירוש של אומץ?"- ילדים אוהבים ללמוד מילים חדשות. למד אותם על אומץ, חוסן והתמדה כדי לעזור להם להגיע למטרות אלה.

"רוצה לשמוע סיפור?"- שתף סיפורים עם הילדים שלך. ספר להם על זמנים שבהם התגברת על מכשולים, עמדת ביעדים והגעת אל הכוכבים.

"אתה רוצה לנסות משהו מאתגר?"-אתגר את ילדיך בדברים שהם חושבים שהם מעבר להישג יד (גם אם זה נשמע קצת מטורף). הם עשויים להפתיע אותך ואת עצמם.

"לפעמים דברים חדשים יכולים להראות מפחידים, אבל הם יכולים להיות מרגשים"- ילדים צעירים נוטים להיצמד לאנשים וסביבות מוכרות. אבל אם נדגיש עד כמה חוויות חדשות יכולות להיות מרגשות ומשמחות, נוכל לעודד את הביטחון לצאת מאזור הנוחות.

"אני יודע שניסית ונתת הכל ואני גאה במאמץ הזה"- כאשר אנו רואים אותם עובדים קשה ומעניקים את הכל לכולנו, אנו יכולים להכיר במאמץ זה. אחרי הכל, החיים הם עניין המסע ולא היעד.

"רואים שאתה סקרן לגבי זה, בואו נחקור עמוק יותר"- עודדו סקרנות וחקירה אצל ילדים בכל הגילאים. כתוצאה מכך, יש סיכוי גבוה יותר לחפש מידע וחוויות חדשות בביטחון.

"לפעמים אנחנו מבצעים טעויות, וכך אנו לומדים"- תתחילו שיחה על צמיחה, שינוי ונטילת סיכונים. עם כל אתגר והישג, תחושת ההערכה העצמית תגדל.

"איך אתגרת את עצמך היום?"-תתחילו שיחה על צמיחה, שינוי ונטילת סיכונים. עם כל אתגר והישג, תחושת ההערכה העצמית תגדל.

"תחזור אחריי, 'אני יכול לעשות את זה' "- משפטים חיוביים הם בעלי עוצמה – הם יכולים לחווט מחדש את המוח. כאשר אנו מלמדים את ילדינו להשתמש במשפטים חיוביים מגיל צעיר הם יקבלו את היתרונות של בטחון בעצמך עם ההתבגרות ויגדלו מבוגרים שבטוחים בעצמם.

ולסיום תזכרו, כל מה שילד צריך – זה מבוגר אחד שמאמין בו. תיהיו אתם המבוגר הזה!

השאירו פרטים ונחזור אליכם

או התקשרו

דילוג לתוכן