fbpx

17 טיפים איך ללמד את ילדיכם אחריות

כהורים, אחת האחריות העיקרית שלכם היא לוודא שילדיכם מוכנים לעולם האמיתי, ושהם יהיו מבוגרים אחראיים. בעולם של היום זה יכול להיות מאתגר מתמיד, אבל זה בהחלט לא בלתי אפשרי. למעשה, ישנם טיפים רבים שתוכלו ללמד את ילדיכם כדי לעזור להם להפוך לחברים אחראיים בחברה, שלא לדבר על היותם מבוגרים מאושרים ופרודוקטיביים, ולהלן פירטתי כמה טיפים שיעזרו ללמד את ילדיכם איך להיות מבוגרים אחראים ויצרניים.

לימדו את ילדיכם קישורי ניווט

אם יש להם רישיון נהיגה – זה לא אומר שהם יודעים להגיע ממקום למקום ביעילות. חוץ מלעזור להם ללמוד כיצד לנהוג, למדו אותם כיצד לנווט. הם צריכים להבין כיצד להשתמש במערכת GPS ובמפה, כיצד לנווט בתעבורת שעות העומס, הן בעיר והן בכביש המהיר, ומיומנויות אחרות שלא ילמדו ב- מדריך לנהג החדש. כמובן שהם גם צריכים ללמוד כיצד להיות סבלניים בתנועה וללמוד מיומנויות נהיגה בטוחה ומכבדת נהגים אחרים.

עודדו אותם להשיג עבודה

רק בגלל שהמתבגרים שלכם מצליחים בבית הספר, זה לא אומר שהם מוכנים לעבודה. בית הספר מלמד אותם בדרך אקדמית. עליכם לוודא שהם יודעים איך זה לשמור על עבודה. עודדו אותם לקחת על עצמם עבודות קיץ ואחרי הלימודים, כך שילמדו על האחריות של עבודה בתשלום, כיצד להתמודד עם אחרים, כיצד להתמודד עם סכסוך וכיצד להתנהל כראוי בכל מצב, והכי חשוב כיצד לתכנן זמן ולשלב תחומים שונים בחיים ביעילות.

לימדו אותם להגדיר יעדים

לכולם יש מטרות, אך לא כל היעדים הם מציאותיים. במיוחד לבני נוער שנוטים לאמץ לעצמם מטרות לא מעשיות – להתפרסם, להיות עשיר או פופולרי, במיוחד במה שהם רואים ברשתות החברתיות בימינו שם רואים רק את קצה הקרחון של ההצלחה ולא את כל העבודה הקשה שנעשתה בדרך – ותפקידכם להראות להם כיצד להגדיר יעדים מציאותיים, וכיצד להשיג אותם. שוחחו עם ילדיכם על מה הם רוצים להשיג גם לטווח הארוך וגם לטווח הקצר. ישנם מחקרים רבים על הקשר של הגדרת יעדים בשמירה על האושר בחייו של אדם. בכל פעם שאתם חווים תגמול על ידי השגת המטרות שלך, משתחרר דופמין האחראי על תחושות המוטיבציה והרצון להמשיך ולהשקים ולהצליח בהמשך.

עזרו להם לשלוט ברגשות

לכולנו יש את הרגעים שקשה להתמודד עם הרגשות שלנו. זה יכול להיות סכסוך בעבודה, בעיות ביחסים או מצבים אחרים הדורשים שליטה וריסון עצמי. אך עם הזמן אנו לומדים כיצד להשיג זאת. זה משהו שרבים מבני הנוער מתקשים איתו, שכן הם מתמודדים עם עבודה, בית הספר, מורים, לחץ עמיתים וחיים בבית, אבל אתם יכולים לעזור! למדו אותם כיצד להתמודד עם רגשותיהם בצורה בריאה, כגון באמצעות ספורט, מוסיקה או אומנות ומלאכה כלשהי. זה עוזר גם לעודד סבלנות. אפילו מאמנים אישיים מובילים לספורטאים יגידו ששליטה ברגשות היא מכריעה מאוד. ככל שהם מסוגלים להישאר בשליטה, כך יהיה להם יותר ביטחון (וגם לכם) כאשר קורות סיטואציות קשות יותר.

לימדו דרכי התמודדות במקרי חירום

ברגע שילדיכם יהיו לבד, הם יצטרכו מיומנויות שיעזרו להם להתמודד עם מצבי חירום. זה יכול להיות פשוט כמו שריפה במחבת, תקלה ברכב, או אפילו צינור דולף במטבח. אתם צריכים לקחת את הזמן כדי ללמד אותם על כל מספר מצבי חירום קטנים שיכולים לקרות, וכיצד להתמודד איתם כראוי. הם גם צריכים ללמוד איך להתמודד בלי המכשירים הניידים שלהם, ייתכן שלא יהיו זמינים כאשר הם זקוקים להם. רעיון לא רע בגלל הוא קורס עזרה ראשונה קצר המוצע על ידי מכונים שונים המלמד את הילדים כיצד לפעול במצבים שמישהו מהקרובים להם זקוק לעזרה ראשונה דחופה.

השתתפות בניהול משק הבית

אם למתבגרים שלכם יש חדר מבולגן, זה לא בהכרח אומר שהם יהיו עוזרי בית מרושלים בבית משלהם. אבל, זה סימן טוב שהם צריכים ללמוד יותר על כישורי ניהול משק בית, כגון תקצוב, ניקיון, קביעת פגישות ועוד. סביר להניח שיהיו להם שותפים לחדר, או במעונות או בדירה, ואם אין להם כישורים אלה, יהיו להם בעיות עם מישהו שהם גרים איתו.

סגרו את הארנק

הפסיקו לתת כסף לבני הנוער בכל פעם שהם מבקשים זאת. ככל שאתם נותנים להם יותר, אתם פחות מלמדים אותם. אחת מיומנויות החיים החשובות ביותר עבור כל אחד היא כיצד לההתנהל עם כספים. אם המתבגרים שלכם עובדים,בקשו מהם לשמור חלק מהמשכורת שלהם מדי שבוע והכנסו אותו לחשבון חיסכון. אפילו יותר טוב, עודדו אותם להשקיע עכשיו בתוכנית חיסכון לפנסיה. אף פעם לא מוקדם לתכנן את העתיד. לא רק שזה ילמד אותם על אחריות פיננסית, יהיה להם גם מזומנים מיותרים כאשר הם באמת יצטרכו אותם.

עודדו הרגלי אכילה בריאים

להרבה מבני הנוער של ימינו אין הרגלים בריאים. הם יושבים עם המכשירים הניידים שלהם כל היום בלי להתאמן הרבה, ולא אוכלים כמו שצריך. לא משנה מה אתם מבשלים בבית, הם חייבים לאכול ג’אנק פוד כשאתם לא בסביבה. מאמן אישי אמר לי פעם, “זה רעיון טוב לקחת אותם לבקר אצל תזונאית, שיכולה לעזור להעביר את הדיאטות בדרך הנכונה, וללמד אותם על אכילה בריאה שמתאימה לסוג גופם.” החלק החשוב כאן הוא התאמת תזונה בריאה למבנה גופו של ילדכם ופעילויות היום יום שלו.

למדו אותם “עשיתם את זה, תקנו בבקשה”

הרבה הורים טועים בניסיון לפתור את כל הבעיות של ילדיהם. אמנם זה בסדר כשהם צעירים מאוד, אך עליהם ללמוד להתמודד עם הבעיות שלהם לבד עם הזמן, במיוחד הבעיות שהם יוצרים בעצמם. אם הילדים שלכם נמצאים במצבים שהם יכולים להתמודד איתם, כגון ויכוח עם חבר או סכסוך עם מורה, אל תעזרו להם. תנו להם להתמודד עם זה לבד, במקום זאת, למדו אותם מיומנויות לפתרון בעיות והיפכו להיות “מדריכים” כדי שילמדו מהניסיון. זכרו הורה שפותר את כל בעיות ילדיו אינו בהכרח הורה טוב כי הוא יוצר תלות ולא מאפשר לילדיו לפתח בטחון עצמי אמיתי.

הפסיקו לשמש להם מקל הצלה בכל מצב

זה הולך יד ביד עם ללמד אותם על לקיחת אחריות. אם המתבגרים שלכם נקלעים לצרות, בין אם זה סכסוך בבית הספר או עם אח, אל תרוצו להצלתם, לפחות לא מיד. כן, הם עשויים בסופו של דבר להזדקק לעזרתכם, אך תנו להם לנסות ולהבין כיצד לקחת אחריות על מעשיהם. לא תמיד תהיו בסביבה כדי לחלץ אותם.

תנו להם לפתור את הבעיות

התפקיד שלכם הוא לא להפוך את החיים לקלים עבור הילדים שלכם. התפקיד שלכם הוא ללמד אותם כיצד להסתדר בעולם האמיתי כבוגרים. לכן, אל תפתרו להם את הבעיות. תנו להם מצבים בהם יצטרכו לחשוב בעצמם, ולראות מה הם מסוגלים לעשות. הם עשויים להפתיע אתכם ואת עצמם, במיומנות לפתור את הבעיות שלהם.

למדו אותם לעמוד על שלהם

ברור שאתם לא מלמדים את ילדיכם להיות אלימים. אבל אתם אמורים לעזור להם ללמוד כיצד לנהל משא ומתן גם בעת סכסוך. לכעוס ולהכנע להתקפי זעם לא יעזור להם בשום צורה, ואני בטוח שכולנו למדנו את זה בדרך הקשה כהורים. למדו אותם את הכישורים הנחוצים להם כדי להישאר רגועים בכל מצב, כמו לספור עד 10 לפני שמאבדים את סבלנותם, למדו כיצד להתרחק מסכסוך ,לעזור להם לזהות את רגשותיהם ולהיות מסוגלים להתמודד עם אותם רגשות במהלך סכסוכים.

למדו אותם להעביר את זה הלאה

לא רק שאנחנו צריכים לדאוג לעצמנו, אנחנו צריכים להראות חמלה כלפי העולם הסובב אותנו. ישנן מספר דרכים בהן תוכלו ללמד את המתגברים כיצד לתרום לעולם זה. תביאו אותם להתנדב במקלט לבעלי חיים מקומי או בבנק מזון. אתם אף פעם לא יודעים. הם עשויים לאהוב את הדברים כל כך עד שזה יכול להוביל לקריירה בעזרה לאחרים. מה שבטוח הם יהפכו למבוגרים אחראיים ויעריכו כל דבר שאתם נותנים להם הרבה יותר אחרי שיראו כמה אנשים או חיות בעולם זקוקים לעזרה וגם עד כמה חשוב לעזור לאחרים.

עודדו אותם לסמוך על עצמם

בבתי ספר מלמדים את הילדים כיצד לפעול לפי חוקים, אך לא מלמדים מיומנויות לחיים האמיתיים. אתם צריכים ללמד אותם כי בעוד שהם צריכים להקשיב להוראות, הם גם צריכים להיות בעלי חשיבה עצמאית. עזרו לבני הנוער שלכם ללמוד כיצד לסמוך על עצמם ועל החלטותיהם. בטוח שהם יקבלו גם כמה החלטות גרועות, אבל הם ילמדו מהטעויות שלהם וילמדו איך לקבל החלטות טובות יותר.

הסבירו את תקציב משק הבית

אתם יכולים לדבר עם ילדים עד מחר על איך לתקצב, אלא אם כן הם באמת רואים מיומנויות תקצוב טובות בפעולה, הם יתקשו להבין איך לעשות זאת בעצמם.  שוחחו איתם על הוצאות משק בית שונות, כגון חשבונות חשמל ושירותים אחרים, הוצאות מכולת ותחזוקת רכב. הראו להם את ההכנסה הביתית שלכם, ולאן כל חלק ממנה הולך. תנו להם לעזור בתקצוב כדי שיידעו מה לעשות כשהם לבד.

תנו להם כרטיס אשראי

תנו לבני הנוער שלכם כרטיס אשראי משלהם.  כן, קראתם נכון.
כמובן שיש לדאוג למסגרת קטנה תחילה ואף לכרטיס נטען אך חשוב שילמדו כבר מגיל צעיר התנהלות פיננסית נכונה תחת הדרכתכם. זו אחת הדרכים הטובות ביותר ללמד אחריות. אם הם “מגהצים” (משלמים בכרטיס האשראי) בלי הפסקה ולא נותר להם כסף באשראי, אל תשלמו עבורם. תנו להם להבין איך לשלם את זה ולהשתמש בכספם באחריות. ככל שהם לומדים מוקדם יותר על אחריות בכרטיסי אשראי, כך מצבם יהיה טוב יותר בעתיד.

הראו דוגמא אישית

אם אתם לא עושים שום דבר מהדברים מהרשימה לפני כן בעצמכם, איך אתם יכולים לצפות שהמתבגר שלכם יהפוך למבוגר אחראי? אתם הדוגמה הטובה ביותר שלהם, אז שנו הרגלים אם צריך כי שיש מי שלומד מכם ומאמץ את הדברים לחייו העתידיים וזה הילדים שלכם. שלמו חשבונות בזמן. שמרו על ניקיון הבית. התמידו בפעילויות ספורט ועמדו במילים שלכם. כשלילדים יש דוגמה מצוינת כמוכם, תהיה להם נקודת התחלה נהדרת בעתידם.

אנחנו משחקים את התפקיד המרכזי. על מנת להכין בני נוער לחיים הבוגרים, אתם כהורים צריכים ללמד אותם כישורים חשובים שיעזרו להם להפוך למבוגרים יצירתיים ויצרניים. נהלו דו שיח פתוח עם ילדיכם, ואמרו להם שהם יכולים להגיע אליכם להתייעץ לקבל תשובות ואם הם זקוקים לעזרה בפיתוח מיומנויות שאתם מנסים ללמד אותם. בעבודה משותפת יחד, תוכלו לעשות זאת. שמרו על תקשורת פתוחה איתם, ואם יש להם בעיות, הקשיבו, והעלו דרכים לעבוד יחד על הבעיות הללו.

דילוג לתוכן