fbpx

חזרה לבית הספר – תקופה מלחיצה או הזדמנות אדירה (כתבה להורים)

חזרה לבית הספר מלווה בהתרגשות רבה, תלבושת אחידה חדשה, מורים חדשים ואפילו ציוד חדש.
החזרה לבית הספר הינה גם החזרה לשגרה, עם כל ההתרגשות תקופה זו עלולה להיות מלחיצה עבור ילדים והורים. ימי הקיץ נטולי הדאגות הסתיימו וכעת צריך להתרגל שוב להתעורר מוקדם ולאחריות הכרוכה בחזרה ללימודים.

כל ההתרגשות הזאת, החיובית והשלילית יוצרת מתח רב בקרב הילדים והם לעיתים קרובות מרגישים המומים מול החזרה לבית הספר.

כיצד אתה כהורה יכול לסייע לילדך לעבור תקופה מלחיצה זו?

הדבר הראשון אותו עלייך לזכור הוא שאתה ההורה. ילדיכם זקוקים לידע ולניסיון החיים שצברת בשביל להצליח להתמודד עם שינויים ולחצים בחייהם. זהו תזמון חשוב ללמד את ילדיכם איך להתגבר על תקופות כאלה בחייהם.

YouTube player

חשוב ללמד ילדים ערכים אלו בגילאים צעירים על מנת שיהפכו למבוגרים מוצלחים יותר. שניים מהערכים החשובים האלה הם כיצד לאזן ולהתמודד עם שינויים בשגרת היום יום. כמבוגרים אנו צריכים לדעת כיצד לאזן את העבודה לצד חיי המשפחה והתחביבים,כאשר מתמקדים רק בתחום אחד אנו עלולים לאבד תחום אחר, ולכן עלינו להבין כי כל שינוי באחד מתחומים אלו עלול היות מלחיץ ולדרוש מאיתנו תקופת הסתגלות. כאשר ילדים אינם מסגלים לעצמם יכולת הסתגלות למצבים חדשים בגילאים צעירים הם הופכים למבוגרים אשר מתקשים להסתגל לשינויים,לעיתים אף מאבדים את עבודתם, ולומדים בדרך הקשה כיצד להסתגל. ולכן, זהו אחד הכלים החשובים אותו עלינו להעביר לילדינו בזמן שהם עדיין צעירים.

כיצד ללמד את הילדים ליצור איזון בחייהם

  • אנו יכולים לעזור להם ליצור לוח זמנים אשר יאפשר להם להתעסק בתחביבהם לצד הכנת שיעורי הבית ושאר המטלות.
  • אנו יכולים ללמד את ילדינו לייעל את זמנם ולדעת לבחור מה חשוב יותר.
  • עלינו ללמד את ילדינו להמשיך ולהתמיד גם כשהשגרה עמוסה בשינויים, כאשר אנו מאפשרים להם להפסיק אנו מלמדים אותם לוותר.
  • אנו יכולים ללמד אותם להמשיך גם כשהם עייפים ולדעת להתמודד עם הרגשותיהם, כך הילדים ילמדו להמשיך להתמיד גם כשקשה.

באמצעות כלים אלו יוכלו הילדים להבין שתחושות אלו הינן זמניות ויעלמו כאשר הם יתרגלו לשינויים. כל עוד נהיה עקביים ונתעקש ללמד אותם ערכים אלו יצליחו הילדים להתרגל לשינויים אלו במהירות.

בנוסיף ללימוד לילדים כישורים חיוניים אלו, שמאוד יעזרו להם כמבוגרים, יש גם השפעה מיידית על חייהם כילדים אותה ירגישו כבר עכשיו:

  • שיפור הבטחון העצמי והדימוי העצמי
  • הם יהיו שמחים יותר
  • הם יעשו בחירות טובות יותר בחיי היום יום שלהם

בטחון עצמי ודימוי עצמי נבנים תוך כדי השגת מטרות והישגים. על ידי לימוד לאזן ולהתאים את עצמם, ילדים ילמדו להשתתף ביותר פעילויות ובכך ישיגו יותר הישגים ומטרות (בשונה מהפסקת פעילויות או החלפתן בשעת קושי או לחץ שגורמת לילדים כל פעם להתחיל משהו חדש אך לא להגיע להישגים בתחומים אלו כיוון שפורשים לפני הזמן הנדרש כדי להשיג הישג משמעותי). הילדים יהיו גאים בעצמם על כל ההתמדה שלהם למרות הקשיים, מה שיוביל להרגשה של הערכה עצמית גבוהה יותר ושמחת חיים. הם יהבו את עצמם בשך כך וירצו לעקוף את עצמם עם חברים הדומים להם, ילדים חיוביים בעלי דימוי עצמי חיובי וסביבה בריאה ותומכת. אלו תכונות מאוד חשובות הן בילדים והן במבוגרים וכל הורה היה שמח ללמד תכונות אלו לילדיו, וזאת ניתן להשיג בצורה פשוטה על ילד לימוד הילדים לאזן את חייהם ולהתאים את עצמם לסביבה המשתנה ולראות בשינויים אתגרים מעניינים ולא בעיות מעצבנות. הכל עניין של גישה.

לעיתים ההורים לא מבינים עד כמה תקופת החזרה לבית הספר היא תקופה חשובה מבחינה חינוכית עבור הילדים. איזה הזדמנות אדירה יש לנו ללמד את ילדינו כישורי חיים כה חשובים וחיוניים. בידינו לעצב את כל ילדותו של ילדינו וגם חייו הבוגרים אם רק ננצל את ההזדמנות שניתנת לנו בימים אלו להיות הורה מעולה, מחנך ותומך. אז בואו נלמד את ילדינו כישורי חיים חשובים אלו, אשר יעזרו להם ליצור הצלחה ואושר בחיים שלהם היום כילדים ומחר כמבוגרים.

דילוג לתוכן