fbpx

איך ללמד את ילדיכם להיות אחראיים?

אם אתם מלמדים את ילדיכם אחריות, אתם יודעים שזה יכול לקחת הרבה זמן, אבל זה שווה את זה! לגדל ילדים שדואגים לעצמם ודואגים לאחרים זה דבר כל כך חשוב!

שוכחים לעשות שיעורי בית, לא מנקים את החדר שלהם, מאבדים את הנעליים, שוכחים לקחת את קופסת האוכל לבית הספר … והרשימה עוד ארוכה. התקווה היא שהדברים האלה משתפרים עם הגיל, אך עלינו לעזור להם עד אז.

עלינו ללמד את ילדינו כיצד להיות אחראים. לעתים קרובות כל כך, אנו מוצאים את עצמנו עושים את הדברים האלה למען ילדינו ונחלצים לעזרתם כי זה קל או מהיר יותר ובגלל שאנחנו אוהבים אותם, אבל בכך אנחנו לא עוזרים להם לטווח הארוך.

אם אנו באמת רוצים ללמד אחריות, עלינו להנחות אותם בכיוון הנכון. להלן מספר הצעות שיעזרו לילדכם להיות אחראיים יותר:

 • נסו לילה "ללא הורים" בסוף השבוע. זה אומר שאתם בבית ועדיין מפקחים, אבל אתם מפסיקים לעשות הכל ללילה אחד. שוחחו עם ילדיכם על כך מראש. בבוקר של יום ללא הורים, הפסיקו לעשות הכל. אל תבשלו, נקו, תעזרו במטלות (ובכן, אתם עדיין תעשו דברים חיוניים כמו נטילת תרופות על ילדי הילדים וחימום וחיתוך במטבח). המטרה בתרגיל זה היא לתת לילדכם לראות כמה אתם עושים ולעזור להם לנסות להיות אחראים יותר לדברים שלהם. שבו בסוף היום ותשאלו אותם אם הם יכולים לראות כמה אתם זקוקים לעזרתם. תשאלו אותם אם יש להם רעיונות איפה הם יכולים לעזור יותר ברחבי הבית.
 • שחקו משחק של "אני אחראי." כאן יש לכם רשימה של 10 שאלות וכל אדם יכול לבחור שאלה אחת שיענה עליה (כתבו את השאלות על רצועות נייר – כל ילד לוקח רצועת נייר אחת, עד שכולן נגמרו).

דוגמאות לתרחישים:

הוצאתי את הכלב החוצה והוא התמלא בבוץ. מה אני יכול לעשות?

השארתי את שיעורי הבית שלי על שולחן האוכל ושפכתי עליהם רוטב? מה אני יכול לעשות? מה הייתי צריך לעשות?

שכחתי לאסוף את הצעצועים שלי ואמא שלי מעדה עליהם. מה אני יכול לעשות?

נסו לא לתרץ עבור ילדכם. זה יכול לגרום למצב של ילדך להחמיר.

 • אם ילדכם מתרץ, זכרו שזו דרך עבורם להעביר את הפוקוס מהאחריות לתירוץ. הם אפילו לא מודעים לכך שהם עושים זאת.
 • לדברי ג'יימס להמן, כשאומרים "מדוע לא עשיתם שיעורי בית", ההורה מתכוון לשאול, "מדוע לא עמדתם באחריותכם?" כשהילד שלכם אומר, שכחתי להחזיר את הספר שלי הביתה, הוא באמת אומר, זו לא אשמתי שלא עמדתי באחריותי. אתם צריכים להגיב כך, אנחנו לא מדברים על אשמתו של מי, אנחנו מדברים על האחריות של מי. באופן זה, תוכלו להחזיר את המיקוד לאחור לאחריות הילד ולא תתקעו בוויכוח על אופי התירוץ. אם הילד מתרץ על התנהגות לא נכונה, תגיבו, אנחנו לא מדברים על הסיבה שהתנהגת לא נכון, אנחנו מדברים על הסיבה שלא עמדת באחריותך. אם אתה מתווכח על התירוץ, אתה פשוט מעודד את ילדך לבוא עם תירוצים גדולים וטובים יותר.
 • התחלו מוקדם, עם מטלות פשוטות ואחריות כשהם צעירים. אתם לא רוצים שילד בן 12 יבקש ממכם לסדר את המיטה שלהם או להביא להם דגנים בבוקר.
 • תנו להם להיות השותפים שלכם. ילדים אוהבים לעזור כפעוטות ובגיל הרך, כדי שעכשיו הם יוכלו לעשות זאת בעצמם. הדריכו אותם מגיל צעיר ולמדו אותם בזמן שהם עוזרים לכם.
 • תהיו מישהו/י שהם רוצים לחקות. הם מנסים להיות כמו גיבורי על ושחקניות … הם גם מנסים להיות כמוכם. תנו להם דוגמה מצוינת (אישית) לעקוב אחריה.
 • אל תצפו לשלמות. אם אתם מצפים ליותר מדי וילדך לא מצליח להגיע לרמה זו, הם ירגישו כמו כישלון. הפוכו את הבר שלכם לגבוה, אך ניתן להשגה.
 • אל תשחדו אותם … טוב, אנו יודעים שלפעמים כולנו משחדים את ילדינו ("אם תתנהג יפה, אנחנו יכולים לקנות גלידה/שוקולד בסוף.") נסו לא לשחד אותם למטלות או לעשות את מה שהם צריכים לעשות, לעזור למשפחה או לעצמם. נסו למצוא שיטות אחרות או לפחות להפסיק עם תמריצים אחרי שהעניין הפך להרגל.
 • תשתמשו בשיטה של אם אז: אם אתה תנקה את החדר שלך, אז אתה יכול לשחק בחוץ.
 • תן לילד שלך ליפול. זה קשה מאוד, אבל אומרים שאתה יכול להגיד לילד שוב ושוב לא לדרוך על הסלע החלקלק, אבל עד שהם יעשו את זה בעצמם וייפלו, הם תמיד ירצו לנסות את זה. לפעמים, אם יש שיעור קטן שיכול ללמד שיעור גדול יותר, זה בסדר לתת להם ליפול.
 • תנו להם להחזיר לך. כמה פעמים אנו אומרים לילדים שלנו שניתן להם את הצעצוע הזה, אבל עליהם לשלם לנו אחר כך … ושוכחים אחר כך? עלינו לנסות להיזכר. אם הם לא מחזירים לנו, עלינו להחזיר את הצעצוע. עדיף ללמוד את השיעור הזה על צעצוע מאשר על משכנתא בעתיד.

דילוג לתוכן